Как да разпознаем меторит с металдетектор

метеорит - металдетектинг

Метеоритите са най-редките видове материали, срещани на нашата планета. Ежегодно, хиляди скали се изпращат за изследване в лаборатории от хора, твърдящи, че са открили метеорит. Въпреки, че наподобяват земните скали, всички метеорити притежават специфични характеристики, по които могат да се разпознаят. Опитните любители на металдетектинга с подходящо оборудване от металдетектори, могат да разпознаят метеорит.

Цвят на метала

Най-отличителният белег на метеоритите е тяхната обвивка. Всички те преминават през земната атмосфера с изключително висока скорост, вследствие на което започват да горят докато падат. Поради тази причина те придобиват от тъмно сив до тъмно черен цвят, наподобяващ въглища. Освен това техните цветове са плътни, а в някои случаи дори лъщящи. Важно е да се отбележи, че следите от горене при току що паднали метеорити са далеч по ярки и запазени, от колкото при тези, открити след дълъг период от време след тяхното приземяване.

Форма на метала

Друга важна характеристика на метеоритите е тяхната форма. Извънземните скали представляват неправилно оформени обекти и в много от случаите ъгловати, но с заоблени краища. Някои от техните представители са покрити с вдлъбнатини, най-често наричани „пръстови отпечатъци”. Учените ги наричат „регмаглипти” – образувани са вследствие на ерозия, причинена от горещите въздушни течения при преминаване през атмосферата. Въпреки своите белези, те се бъркат с ръждясали железни отломки (предимно от изстреляни гюлета). Цветът и формата на железните парчета наподобяват напълно метеоритите. В тези случаи е необходим лабораторен анализ – при установяване на наличие на сплав от никел и желязо е абсолютно сигурно, че намерения предмет е метеорит!

Метеорити и металдетектори
Метеорити и металдетектори

Често бъркано при Металдетектинг

Стопилката, отделяна вследствие от индустриални процеси като изработка на стомана, може да съдържа метални частици. Поради това, тя е най-често бъркания материал за метеорит. Стопилката се отличава с пореста структура, което важен белег при анализ за извънземни скали. Метеоритите не притежават такава структура. Въпреки, че притежават вдлъбнатини, в дълбочина те са плътни и без никакви процепи. Това е изключително важно условие, което ги отличава напълно от своите двойници. Към материалите, с които често се бъркат метеоритите спадат вулканични скали като базалт и магмени скали.

Промени в метала с течение на времето

На последно място, но не и по значение, е цветът на метеоритите. Току що попадналите на земната повърхност метеорити се отличават с лесно разпознаваеми белези от тяхното горене. Въпреки това, с времето те избледняват и дори изчезват. Освен това желязото в тях, както всяко друго , в следствие от климатичните условия също хваща ръжда. Вследствие от процеса на корозия причинява поява на петна във вътрешността, както и на повърхността на метеоритите. В началото тези петна имат червен или оранжев цвят, а впоследствие ръждиво кафяв.

Търсенето и изследването на метеорити е вълнуваща дейност, която придобива все по-голяма популярност. Освен това, цените им се повишават, като зависят главно от намерените видове метеорити. В сайта www.ishop.bg можете да намерите професионални металдетектори, които да бъдат неизменна част от вашето приключение!

Posted on: март 28, 2018